31. SEDMIČKA (odoslaná 26.11.2020): Appka pre koncerty a úplne prvá Sedmička #newsletter | Podnicast.com

31. SEDMIČKA (odoslaná 26.11.2020): Appka pre koncerty a úplne prvá Sedmička #newsletter

 

Vo štvrtok sme rozoslali už 60. newsletter s názvom SEDMIČKA. Ak chceš každý týždeň dostávať ten najaktuálnejší, jednoducho sa prihlás na odber!

 

Predmet e-mailu: [31. SEDMIČKA]: Srdiečko + príležitosť, sociálna facilitácia, appka pre koncerty a úplne prvá Sedmička

Odoslané: 26.11.2020

 

Ahoj!

verím, že máš za sebou nádherný deň a tešíš sa na novú Sedmičku.

Tá dnešná má 690 slov, preskenuješ ju za pár sekúnd a prečítaš asi za 3 minúty.

Poďme na to.

7 vecí, ktoré ma za posledných 7 dní zaujali:

1. Srdiečko + Príležitosť = Super trh

Vieš, aký je najlepší trh pre nový biznis? Taký, v ktorom máš srdiečko a v ktorom sú biznisové príležitosti.

Srdiečko? Áno, to symbolizuje tvoj vzťah ku tomuto trhu. Či rozumieš problémom, ktoré sa na trhu riešia, do akej miery si expertom v tejto oblasti a či ťa baví komunita.

Príležitosť? Áno, to predstavuje veľkosť trhu, trhový potenciál, zaujímavé biznis modely alebo validácia niečoho úplne nového, za čo budú ľudia ochotní zaplatiť (tzv. start-up).

Viac sa o tejto téme dozvieš v dnešnej 82. epizóde o hľadaní zaujímavého trhu pre podnikanie. Prajem príjemné počúvanie.

2. Film, ktorý sa až príliš podobá realite

Keby som mal hodnotiť technickú stránku filmu Sviňa, tak tvorcom vytknem slabé herecké výkony (až na Jožka Vajdu) a veľa nedomyslených detailov.

Ale keď hodnotím iba obsah, tak to bol silný film. Film, ktorý sa bohužiaľ až príliš podobal realite a ktorý by nám mal pripomínať minulosť, ktorá by sa už nemala nikdy opakovať.

Odporúčam si pozrieť. Nájdeš aj na Netflixe.

3. Ako prítomnosť ľudí ovplyvňuje tvoj výkon?

Čítam zaujímavú knihu o psychológií Psych 101. Je to taký úvod do psychológie, od základných smerov a ich predstaviteľov až po rôzne teórie, princípy a metódy, ktoré sa v psychológií využívajú.

V knihe spomínajú výraz sociálna facilitácia. Úprimne sa priznám, že som sa s týmto výrazom stretol prvýkrát.

Ide o zaujímavý psychologický koncept, ktorý vysvetľuje spojitosť medzi naším výkonom a prítomnosťou ľudí, ktorí sa okolo nás nachádzajú.

Vedci zistili, že pokiaľ sa niečo učíme a robíme to prvýkrát (napríklad sa učíme hrať tenis), tak prítomnosť ľudí zníži náš výkon. Naopak, dobre naučené a zažité úlohy robíme v prítomnosti obecenstva lepšie než osamote, pretože sa snažíme predviesť okolitému svetu v dobrom svetle.

Napríklad skúseného hudobníka obecenstvo vyburcuje a dodá mu energiu, čím zvýši jeho výkon. Ale keby som sa ja učil robiť palacinky pred kamarátmi, tak by mi to išlo horšie, ako samému, pretože budem zbytočne pred kamošmi nervózny.

4. Super aplikácia pre milovníkov koncertov

Objavil som parádnu aplikáciu, ktorú teraz na 100 % nevyužiješ, ale verím, že v lete 2021 už áno. Úplne náhodou som natrafil na appku Bandsintown, ktorá ti ukáže koncerty, ktoré sa budú blízko teba konať.

Je veľmi pekne UXovo vyladená a prehľadná.

Spomínal som už, že teraz aplikáciu veľmi nevyužiješ? Tak už asi vieš prečo…ale aj pandémia raz skončí a na tie koncerty sa skôr či neskôr dostaneme. Zatiaľ si môžeš pustiť napríklad niektorý z hip-hopových live streamov, ktoré sa konajú každý jeden deň online.

5. Výborné slúchadlá za stovečku

V marci som si na narodeniny doprial nové bluetooth slúchadlá Marshall Major III a musím povedať, že to bola výborá kúpa.

Sú veľmi pohodlné na ušiach, ovládajú sa jedným tlačidlom  (mám rad minimalizmus) a batéria mi vydrží aj týždeň každodenného počúvania. Zvuk je veľmi kvalitný a biele Marshall logo vyzerá na pohľad veľmi dobre.

Pokiaľ hľadáš darček pre seba alebo pre blízkeho, na Alze stoja 99 €. To len keby náhodou 🙂

6. Sedmička číslo 1

Minulý týždeň sme riešili UX pre novú hlavnú stránku Podnicastu a prišla téma na Sedmičku…keď grafik prvýkrát uvidel obsah, ktorý je v newsletteri, tak mi vraví, že je škoda sa o to nepodeliť na webe. Navrhol, aby sme každý e-mail publikovali aj na stránku.

No ale na čo by potom niekto odoberal Sedmičku, ktorá by bola aj na webe?

Nápad som zavrhol, ale povedal som mu, že o tom popremýšľam.

Až o pár dní neskôr mi napadlo, že na web môžem dať staršie Sedmičky a kto bude chcieť aktuálnu (ktorú práve čítaš), musí sa prihlásiť do newslettera. Tak sme včera dali úplne prvú Sedmičku na web. Poslaná bola 30-teho apríla 2020 a mala prvých 9 odberateľov.

7. O prísnosti

„Buď k sebe prísny a voči ostatným tolerantný.“ – Marcus Aurelius

…A to je vše, přátelé! 🙂

Verím, že ťa aspoň jedna vec zo Sedmičky zaujala.

Vidíme sa opäť o týždeň.

Maj sa krásne!

Peter Chodelka

Patrícia Prašovská
 

Som študentka Fakulty masmediálnej komunikácie a v Podnicaste zodpovedám za sociálne siete a uverejňovanie epizód. Mám skúsenosti s písaním, editovaním a moderovaním v rádiu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: