9. Michal Chabada: O prevádzkovaní najčítanejšieho portálu o Androide | Podnicast.com

9. Michal Chabada: O prevádzkovaní najčítanejšieho portálu o Androide

Michal Chabada

V tomto rozhovore sa dozviete:

  • ako vznikal portál MojAndroid.sk
  • na čom web zarábal v začiatkoch
  • detaily mesačnej návštevosti
  • ako sa vytvára obsah portálu o mobiloch
  • aký veľký tím Michal manažuje
  • o formách monetizácie
  • o magazínoch MojiPhone.sk, MojWindows.sk, MojElektromobil.sk
  • čo Michala motivuje a posúva vpred

Odkazy na najdôležitejšie veci z 9. epizódy

Stačí dať PLAY:

Kde všade môžete počúvať Podnicast?

Klikni sem, ak chceš počúvať na Spotify

Spotify

Klikni sem, ak chceš počúvať na Stitcher

Stitcher

Klikni sem, ak chceš počúvať na Apple Podcasty

Apple podcasts

Klikni sem, ak chceš počúvať na Google Podcasts

Google podcasts

Profil podnikateľa

  • Celé meno: Michal Chabada
  • Odkazy na sociálne siete:
  • % vo firme: 100 % vo Virtual Studio spol. s r.o.
  • Základné informácie:
    • Michal je CEO firmy Virtual Studio spol. s r.o.
    • je zakladateľom a šéfredaktorom portálu MojAndroid.sk, spoluzakladateľom a marketingovým manažérom portálu MojElektromobil.sk, zakladateľom a šéfredaktorom portálov MojiPhone.sk a MojWindows.sk
    • partnerom týchto portálov je firma Dev Studio spol. s r.o., ktorej CEO je Martin Krcho - administrátor a webdevelopér všetkých ''Môj...'' portálov
    • Michal rozbehol nielen 4 unikátne weby, ale aj uznávané ankety o najlepší Android roka a najlepšiu Android aplikáciu, a Smart roadshow o technologických novinkách a Windows roadshow o novinkách zo sveta Windows
    • Michal vyštudoval Fakultu Riadenie a Informatiky v Žiline, titul MSc. získal na Molde University College v Nórsku
  • Ocenenia, úspechy:
    • Michal z nuly rozbehol MojAndroid.sk na jeden z najčítanejších portálov o mobiloch na Slovensku
  • Zaujímavosti a pikošky:
    • MojElektromobil.sk sa pôvodne nazýval eAutoPortal.sk a je to prvý špecializovaný portál na Slovensku, ktorý prináša informácie, rady a testy z oblasti elektromobility a hybridných vozidiel
    • Michal rozbehol nielen 4 unikátne weby, ale aj uznávané ankety o najlepší Android roka a najlepšiu Android aplikáciu, a Smart roadshow o technologických novinkách a Windows roadshow o novinkách Windows notebookov, tabletov a príslušenstva
    • 7 rokov firma usporiadavala Android Roadshow, ktorú tento rok vystriedala Smart Roadshow
    • istú dobu vychádzal aj Android magazín, ktorý vznikol ako tlačený časopis, ktorý vydávala redakcia portálu MojAndroid.sk


FIRMA:  

  • Názov firmy: Virtual Studio spol. s r.o.
  • Rok založenia: 28.12.2012
  • Obrat v roku 2017:
    • Tržby: 268 744 €
    • Zisk: 12 963 €
Tržby Virtual Studio spol. s r.o.

Ďalšie rozhovory s Michalom Chabadom:

Michal Chabada

Prepis 9. epizódy podcastu s Michalom Chabadom

V štúdiu so mnou sedí zakladateľ a šéfredaktor portálu MojAndroid.sk Michal Chabada. Mišo ahoj.

Ahoj, dobrý deň.

Dočítal som sa, že tvoj portál MojAndroid.sk je najčítanejší portál o Androide na Slovensku. 

Ako charakterizuješ MojAndroid.sk po 9 rokoch fungovania? Čo to pre teba znamená?

V prvom rade je to pre mňa moje dieťa - baby. Dali sme ho dokopy s chalanmi, podarilo sa nám vybudovať portál, ktorý má veľmi zaujímavé čísla, a ktorý pomáha ľuďom objavovať alebo používať smartfóny na Slovensku.

Zvolili sme si cieľ, že chceme ľudí na Slovensku naučiť používať smartfóny, pretože v čase, keď sme začínali, v roku 2010, to bola úplne nová vec a nikto nevedel, čo s tým má robiť. Dokonca aj teraz ešte stále väčšina ľudí v smartfóne nepoužíva mobilné dáta, čo je vlastne potom hlúpy telefón. Občas použijú aspoň wifi pripojenie, stiahnu si maily, alebo sú na sociálnych sieťach.

Naša vízia bola, urobiť z toho web, ktorý ľuďom pomôže a bude ich prvá voľba, keď premýšľajú, čo si do mobilu nainštalovať, alebo aký mobil si kúpiť.

Takže chcete Slovákom trošku priblížiť tieto technológie?

Áno, presne tak.

Super, povedz nám ako MojAndroid vznikal. Predpokladám,  že si ho začal budovať úplne sám na WordPresse. Je to tak, alebo si mal nejakého partnera?

Nápad vznikol ešte v zahraničí, keď som študoval v Nórsku a bol som študent, ktorý sa technológiám trošku venoval. Predtým som získal skúsenosť u mobilného operátora, kde som sa venoval dátovým službám, čiže som už mal reálnu skúsenosť s trhom. Potom som sa vrátil naspäť do Nórska, kde som chcel doštudovať školu, ktorú som tam mal rozbehnutú.

Práve v čase, keď som študoval v zahraničí, Google predstavil pre náš systém Android. Bolo to tesne po tom, ako Steve Jobs ukázal prvý iPhone. Veľmi ma to zaujalo, povedal som si, že práve toto by mohla byť celkom zaujímavá téma, ktorej by som sa mohol venovať.

Ihneď som si kúpil doménu MojAndroid.sk. Osobne som v tom čase skôr veril inej technológii a to Second Life. Na Slovensku to ešte nebolo tak populárne, v Second Life to bol virtuálny svet, kde som vlastnil Avatara.

V Nórsku sme dokonca mali virtuálne učebne, kde sme sa učili. Profesorka nás pozvala do virtuálnej učebne, pritom sme vlastne sedeli na internáte, každý tam mal svojho Avatara a tak sme medzi sebou komunikovali. Bolo to pre mňa veľmi fascinujúce.

Vtedy som si myslel, že práve bude technológia, ktorá možno viac zaujme a bude mať do budúcna možno väčšiu silu. Preto som si kúpil aj doménu Second Life. Túto doménu som však nikdy nespustil a projekt sa neujal. Možno funguje v nejakých učebniach, ale nepočul som o tom a ani som to vlastne nikdy nepotreboval.

Čiže si mal veľký záujem o tieto technológie a o Android?

Áno. Ešte by som rád dopovedal otázku. Kúpil som si teda doménu a začal som sa radiť s mojím kamarátom Martinom Krchom, ako to celé nastaviť. V tom čase pracoval v Anglicku ako vývojár a developér.

Oslovil som ho s tým, či by mi pomohol web naprogramovať a nastaviť, aby sme mohli fungovať a mohli už vychádzať nejaké články. Podujal sa na to a dohodli sme sa, že ak to vyjde a bude z toho nejaký zaujímavý projekt, založíme firmu. Rozdelili sme si percentá, aby sme vedeli, kto z toho čo bude mať.

Zakladali ste to na WordPresse?

Áno.

Po akej dobe si v tom videl potenciál, respektíve biznis a založili ste firmu?

Doménu som kúpil v roku 2008 alebo 2009, už si to presne nepamätám. V roku 2010 som pracoval na marketingovom oddelení v IT firme, práve vtedy som sa začal o doménu viac zaujímať. Mal som konečne na to čas, keďže som mal stabilnú prácu.

Popri práci som začal rozbiehať aj doménu, písal som články a už to prichádzalo do ponúk aj operátorom, ktorí už mali v ponuke prvé Androidy. V roku 2010 sme začali tvoriť obsah, oficiálny štart máme zafixovaný na 1.máj 2010, hoci nejaké články vznikali na WordPresse aj predtým.

Všetko sa rozbiehalo postupne, mal som svoju stálu prácu a popri tom som sa venoval tomuto projektu. Bolo to super, pretože “chlieb” som mal, a teda voľný čas bolo jediné, čo som do toho investoval. Firmu sme si s kamarátom akoby rozdelili a vedeli sme, kto má aké funkcie a čo na starosti.

Ja som sa venoval obsahu, začal som k tomu robiť promo a marketing medzi prvými partnermi, ktorých som začal oslovovať. Martin sa venoval vývoju webu. Zo začiatku sme fungovali na mojej živnosti, asi prvé 3 či 4 roky. Potom to začalo prerastať, stali sme sa platcami DPH a postupne sme sa dopracovali až k tomu, že sme založili firmu, ktorá vlastne pokračovala v tom, čo som rozbiehal.

Kľúčový zlom bol rok 2011, po jeden a pol roku, ako sme to začali oficiálne riešiť. Odišiel som z môjho zamestnania a začal som sa naplno venovať iba tomuto. Web začal zarábať nejaké peniaze, bralo to stále viac a viac času a do svojej práce som sa už vôbec netešil. Nebavilo ma to, cítil som, že tam strácal čas, ktorý by som mohol využiť na úplne iné veci.

Pamätám si pocit, že veľakrát som sa zobudil a vôbec sa mi nechcelo ísť do práce. Zo začiatku som sa asi bál urobiť tento krok, ale potom som dospel do štádia, kedy som si už nevedel predstaviť, ako takto ďalej môžem fungovať. Uvedomil som si, že musím dať výpoveď a začať riešiť web ako môj hlavný job.

Čo bola Vaša prvá monetizácia? Ako web zarábal na začiatku? Mali ste hneď klientov, alebo ste zarábali v Google AdSense?

Web zarábal hlavne cez partnerov. Snažili sme sa robiť rôzne ponuky, bola tam bannerová reklama, spolupráca v rámci súťaží, PR články, ktoré sa predávali a čo nám zafungovalo veľmi dobre, bola akcia Roadshow.

V roku 2011 sme začali robiť Android Roadshow. Robili sme to cez víkend, takže som to vlastne stíhal popri zamestnaní. Videli sme už potenciál, ľudia o tom čítali na webe a začali dokonca modely porovnávať. Dotyk proste neoklameš, je dôležité, aby si človek telefón mohol chytiť do ruky.

Postupne samozrejme okrem telefónov prichádzali aj tablety, smarthodinky a tak ďalej. Ľuďom, ktorí o telefóne čítali, sme poskytli možnosť, aby si to aj reálne vyskúšali. Boli to nielen telefóny, ale aj rôzne aplikácie, ako napríklad antivírusové, alebo bankové. Postupne sa partneri nabaľovali a zarábali sme aj na týchto akciách. Mali sme online web, ale robili sme aj offline-ové aktivity.

Boli ste pre Vašich klientov mediálnym partnerom?

Áno. Ako firma sme urobili event pre ich zákazníkov, s tým, že sme to celé zorganizovali aj odkomunikovali. Oni tam už iba prišli, ukázali svoje produkty na stánkoch a odprezentovali zaujímavé veci, ktoré chceli ľuďom povedať.

Mali na stánku človeka, alebo tím a jeden speaker prezentoval pred ľuďmi. Bol to pre nich full sevis. Takto to zafungovalo, pretože sa nemuseli o nič starať, pokryli sme celú organizáciu eventu. Partnerom, hlavne tým hardwerovým, sme komunikovali tento benefit, že my pre nich urobíme event, človek tam iba príde a na jednom mieste si môže vyskúšať všetky zariadenia.

Nemusia si robiť samostatný event, ktorý by ich stál veľké peniaze, pretože by tam museli reálne fyzicky byť a všetko odkomunikovať. Od toho sme ich odbremenili. Samozrejme, museli akceptovať, že tam budú aj iné konkurenčné produkty. V rámci internetu sa tomu človek neubráni, každý je len jeden klik od toho, aby si otvoril aj inú web stránku a pozrel si konkurenčné produkty.

Ale už to nie je problém, naši partneri totiž nie sú naivní a nechcú to len pre seba. S jedným partnerom sme takúto akciu urobili iba prvý rok, pretože sme v tom čase ešte nemali kontakty na iných, ale postupne sa do toho dostali aj ďalší.  Človek si to tak či tak porovnáva, v online prostredí mu to nikto nezakáže. Takto sme to komunikovali aj my.

Boli ste jediný web o Androide na Slovensku, keď ste začínali?

Pokiaľ viem, bol ešte jeden iný web, postupne samozrejme vznikali aj ďalšie weby. My sme sa odlišovali tým, že sme nerobili len obsah pre Android, ale mali sme aj tieto akcie a tiež súťaže. Ja osobne som mal aj iný background, pracoval som na marketingových oddeleniach v troch firmách a teda marketingom som žil, hoci vždy som bol na strane zadávateľa.

Keď som prešiel na druhú stranu, vedel som, čo ľudia chcú a ako im predstaviť ponuku. Bola to moja výhoda, vedel som veci správne odkomunikovať a partneri sa postupne začali pripájať.

Aká je mesačná návštevnosť Vášho webu teraz po 9 rokoch fungovania MojAndroid.sk?

Závisí to veľmi od toho, aký je mesiac. Najsilnejší máme koniec roka, sú obrovské akcie a ľudia si väčšinou vtedy vymieňajú nový telefón. V decembri minulého roka sme mali 421 000 unikátov na webe, čo je okolo 800 000 visits, skoro 1,5 milióna page views.

Začiatok roka je tiež ešte silný, no potom na jar, keď vychádza slnko, sú čísla menšie. Je to približne 300 000 unikátov mesačne. Posledné 2-3 roky sme mali rovnakú celoročnú návštevnosť plus mínus 1-2%.

Minulý rok bol super a podarilo sa nám zvýšiť návštevnosť až o 11%. Robili sme veľké zmeny, nové logo, nový design a aj po technickej stránke bol web zmenený. Práve toto nám veľmi dobre zafungovalo. Web stále vyvíjame a vylepšujeme, ale ide už len o detaily na pozadí, ktoré človek možno až tak nevidí, ale stále sa tam niečo deje.

Odkiaľ Vám chodia ľudia najviac, čo sa návštevnosti týka? Je to organická návštevnosť z Googlu, zo sociálnej siete, alebo je to komunita, ktorá príde na web priamo?

Samozrejme si tieto čísla sledujeme. Priamo na web chodí okolo 17-20%. Vyrástli sme ale na Facebooku, tam máme už 80 000 fanúšikov. Motivovali sme ľudí, aby sa k nám pridávali, robili sme rôzne súťaže, ale fanúšikov sme si nikdy nekupovali.

Vždy som proste kúpil nejakú stránku, skúšali sme a hrali sme sa s promo postami, to je bežná vec pre každého. Nikdy sme si však nekúpili fake-ovú skupinu a potom ju premenovali. Aktuálne je už aj Facebook transparentný a človek vidí, ako daná stránka vznikala.

Postupne však Facebook menil politiku, pretože tam tiež potreboval nahnať ľudí, no potom sa začal organický reach zmenšovať. Minulý rok sme mali paradoxne najväčší pokles, čo sa týka návštevnosti cez Facebook.

Avšak keďže sme sa tomu venovali, dopredu sme to už tušili a preto sme sa skôr zamerali na Google. Robili sme rôzne testy cez AMP stránky, ktoré máme nasadené stále, aj teraz. AMP stránky sú špeciálne optimalizované stránky pre Google.

Minulý rok sa nám to potvrdilo a práve to nás zachránilo v návštevnosti, keďže Facebook klesal. Pôvodne sme mali okolo 40% návštev priamo z Facebooku a teraz nám klesli asi na 15 %. Dokázali sme to však vyrovnať, dokonca ešte zvýšiť tým, že sme sa zamerali na Google. Aktuálne nám práve cez Google chodí najviac návštevníkov.

Na Facebooku Vám návštevnosť klesla kvôli rôznym ich zmenám a zmenám v algoritme?

Áno, to je ich štandard. Veľa ľudí hovorí, že Facebook je mŕtvy. Ale ak chceš, aby ti fungoval a reálne tam tiekla nejaká návštevnosť, musíš fungovať, stále tam liať peniaze a dávať vyššie a vyššie budgety.

Keďže sme médium, máme obmedzený budget a nejaký strop, pokiaľ chceme do toho investovať. Postupne sme tam investovali stále menej. Na začiatku to boli stovky eur, teraz sme to znížili o polovicu.

Vidíš teda väčší potenciál v organickej návštevnosti z Google ako z Facebooku? Predsalen, ľudia sa chodia na sociálne siete skôr baviť, kým z Google prídu s myšlienkou niečo kúpiť alebo pozrieť nejakú recenziu.

Nie je pre Vás lepšie, čo sa týka dlhodobej stratégie, zamerať sa viac na Google?

Áno, začali sme to robiť už minulý rok. Všetky tieto veci sme optimalizovali a tento rok v tom pokračujeme. Google je pre nás momentálne najdôležitejší zdroj návštevnosti. Venujeme sa mu a stále sa snažíme v ňom vzdelávať. Je to pre nás veľmi zaujímavé. Uvidíme však, aké zmeny teraz prinesú rôzne legislatívne zmeny, ktoré sa v Európskej Únii chystajú.

Sú to veci, ktoré nás určite začnú ovplyvňovať. Môže sa stať, že nás Google vyradí zo svojho vyhľadávania. Nielen nás, samozrejme aj všetky ďalšie weby. Toto sú tiež veci, ktoré musíme sledovať. Nedá sa povedať, že teraz máme vyhraté. Ak nastane nejaká legislatívna zmena, ktorá zakáže Googlu indexovať niektoré stránky, budeme sa tomu musieť samozrejme prispôsobiť.

Pre nás je teda ideálne mať čo najvyšší traffic priamych návštevníkov. Čiže človek príde priamo a dozvie sa vždy nejaké nové informácie. Pracujeme na tom, aby sme boli rýchli, aby sme tam mali dobré správy, overené informácie a aby sme poskytli čitateľovi všetko, čo potrebuje vedieť. Potom musíme dúfať, že mu to bude stačiť, aby sa rozhodol nás navštevovať aj sám.

Na Mojandroid.sk Vám denne vyjdú desiatky článkov. Ako vytvárate obsah? Keďže si šéfredaktor vo firme, idú všetky témy od teba, alebo idú od tvojich ľudí a ty ich schvaľuješ?

Čo sa týka obsahu, mám veľmi šikovných chalanov, oni už tie témy vedia hľadať, alebo sa vedia nejakým spôsobom inšpirovať. Sú rôzne témy, väčšinou sú novinky, tie vychádzajú stále. Chodia nám tlačové správy, keď sa predstavuje nejaký nový telefón, nová aplikácia alebo nejaký update. Toto chalani sledujú a už vedia vyberať, lebo je toho celkom veľa.

Väčšinou píšeme 10 až 13 článkov denne. Sú to veci, ktoré nám chodia ako tipy od čitateľov, tlačové správy, alebo sledujeme, čo sa deje v zahraničí. To je väčšina obsahu - správy, ktoré musíš mať. Človek, ktorý sa o to zaujíma, si ich tam určite príde prečítať.

Potom sú správy, ktoré sa snažíme tvoriť my - máme recenzie, porovnávačky, fototesty a tak ďalej. To je náš autorský obsah, ktorý nás stojí najviac času aj peňazí, ale prináša čitateľovi pridanú hodnotu.

Potom tiež máme nejaké vlastné veci, ktoré sa snažíme ľuďom cez web ponúknuť, napríklad Roadshow. Keď robíme nejakú akciu, chceme ľudí na to upozorniť práve cez web. Samozrejme mávame týždenné porady, kde si hovoríme, čo sa teraz deje, aké témy sú momentálne aktuálne, čo chceme otestovať a dokedy. Ja sa to snažím už iba koordinovať. Samotné témy spracovávajú priamo chalani.

Koľko ľudí sa teraz stará o obsah?

Máme dvoch redaktorov na full time, ktorí chodia do redakcie a ďalších 5 externistov, ktorí píšu počas dňa, alebo vtedy keď môžu. Sú to buď študenti, alebo ľudia, ktorí to majú ako second job.

Všetko sú to fanúšikovia Androidu?

Áno, áno. Človek by to asi inak nerobil. Aktuálne osobne už nemám čas písať články a robiť recenzie. Nie som až taký odborník na tieto technologické veci ako chalani a keďže to chceme robiť kvalitne a dobre, články píšu oni. Sú v tom určite lepší, lebo majú prehľad.

Skôr sa snažím držať si odstup, aby som mal nadhľad a nepísali sme veľakrát o veľmi špeciálnych veciach, ktoré až tak ten masový trh, alebo bežného človeka nezaujímajú. Máme nadstavený cyklus čitateľa.

Je človek, ktorý hľadá telefón, pozerá si naše recenzie a porovnávačky mobilov, ktoré sú dostupné na trhu, alebo sú to minuloročné modely, ktoré ho tiež zaujmú a teraz sú vo výraznej zľave oproti tej cene, ktorá bola pred rokom. To veľakrát ľuďom stačí, nepotrebujú mať najnovší telefón.

Ale je aj veľmi úzka skupina ľudí, ktorí ten telefón chcú mať medzi prvými. Čiže musíme písať aj rôzne dohady, sledovať čo sa deje na trhu ešte predtým, ako ten telefón príde na trh. Je to súčasť plnenia marketingových stratégií spoločnosti, keďže majú obsah o telefóne, dopyt po zariadení sa vytvorí ešte predtým, ako je vôbec predstavené.

Veľakrát sa nám stáva,  že dohady a úniky informácií, ktoré prichádzajú, majú väčšiu čítanosť ako oficiálne predstavenie telefónu. Je to paradox, ale takto to funguje.

Informácie máte priamo od výrobcov, alebo od zahraničných médií, ktoré ich zistia a vy to potom spracujete?

Väčšinou je to zo zahraničných médií. Na Slovenku je malý trh, tu sa preberá všetko. Sú ľudia, ktorí k tomu majú lepší prístup, väčšinou zahraničné portály, alebo dokonca osobnosti, ktoré sa v tomto svete pohybujú a vedia informácie skôr ako my.

Máte veľmi pekné video recenzie. Kde získavate telefóny na testovanie? Pošle vám ich firma, alebo si ich požičiate, či kúpite?

Telefóny nám firmy požičajú, s tým nie je problém. Je to štandard, nie je to nič nové, ani prekvapivé. Telefóny dostávame na testovanie, niektoré musíme vrátiť, niektoré máme na dlhodobý test. To znamená, že po 3 alebo 6 mesiacoch napíšeme nejaké používateľské skúsenosti.

Recenziu napíšete podľa seba? Môže byť aj negatívna? Stalo sa Vám niekedy, že by výrobca povedal, že sa mu recenzia nepáči?

Stalo sa aj to, samozrejme. Hlavne zo začiatku som mával nepríjemné telefonáty od výrobcov, prečo sme to napísali tak, ako sme to napísali. Niekedy bola možno chyba na našej strane. Nevedeli sme o danej informácii, čo nás zasa do budúcna prinútilo si všetko overovať lepšie.

Ak urobíme chybu, priznáme si to. Niekedy to však bol náš názor, za ktorým sme si stáli a potom sa to potvrdilo a model nebol až taký úspešný. Ide o rôzne vymýšľaniny, kedy sa každý výrobca potrebuje niečím odlíšiť. Napríklad 3D funkcie v mobiloch, ktoré tam nepotrebujeme mať, alebo kožené obaly.

Skúšali a nevyšlo to. Každý výrobca experimentuje, všetci sme podnikatelia a snažíme sa prísť na trh s niečím novým, aby sme zaujali. Niekedy to vyjde, niekedy to nevyjde. Sú to veci, ktoré sú v živote bežné. V poslednej dobe mi už nikto nevolá, alebo nepíše, že by potreboval niečo stiahnuť.

Pochopili, že ste nezávislí?

Áno, musíme byť nezávislí, ak by sme neboli, čitateľ to uvidí. S väčšinou značiek potom aj spolupracujeme. Keď vieme, že niektorý model je super, tak aj spolupráca, články navyše alebo video, ktoré sa robí navyše, sa robí ľahšie, pretože vieme, že sme to otestovali a sme s tým spokojní.

Človek by nám mohol napísať, že sme niečo odporučili a on s tým nie je spokojný a musel to vrátiť. Takto by sme prichádzali o čitateľov. Vždy musíme byť nestranní, to je náš záväzok. Dokonca nie vždy po chalanoch recenzie kontrolujem. Mám skúsenú redakciu.

Veľakrát si recenziu prečítam až po dvoch troch dňoch, čo je online. Riešim skôr vtedy, keď máme nových chalanov a zaúčame ich. Snažím sa ich naučiť, ako to funguje, na čo si majú dať pozor a ako napísať správnu recenziu. Dokonca máme urobený manuál, ktorý musí čítať každý redaktor a podľa neho postupovať. Ale nefunguje to tak, že po nich čítam všetky články a upravujem, čo by mali zmeniť.

Vravel si, že máš dvoch full time redaktorov. Akí ďalší ľudia sú v tvojom tíme?

Máme ešte marketingového človeka, Miloša, ktorý sa stará o komunikáciu s partnermi, prípravu rôznych aktivít marketingového typu, napríklad rôznych kampaní.

Ďalej máme jedného programátora, externistu, volá sa Martin. Potom, ako som už spomínal, je redakcia Mojandroid.sk. Aktuálne máme ešte jedného redaktora, ktorý je tiež full time-ista, ten sa venuje portálu Mojwindows.sk. V rámci firmy je to tretí full time-ový zamestnanec. Rieši si celý web aj obsah.

Raz za týždeň si prechádzame témy a aktivity, ktoré s webom máme v pláne. Minulý rok sme robili re-design nášho webu o elektromobiloch. V Mojelektromobil.sk máme dvoch ľudí, šéfredaktor Tomáš, ktorý sa venuje obsahu, píše články a tiež vyberá obsah pre druhého redaktora. Obaja sú externisti.

Väčšina ľudí tvorí obsah, nemáte ľudí pre obchod?

Pre obchod som zatiaľ sám, v tomto roku by som to chcel zmeniť. Obchod potrebujem určite posilniť.

Ste mediálny portál, čiže riešite hlavne klientov?

Zatiaľ sme to mali nastavené tak, že som to celé riešil ja. Teraz mi pomáha kolega z marketingu, ale určite je tam potenciál mať ešte jedného človeka. Zatial som nemal čas riešiť to. Veľa vecí ide cezo mňa, chodím na stretnutia, pretože sme na trhu už dlho a máme zabehnutých partnerov.

Teraz rozbiehame nejaké akcie, kde je priestor pre nových klientov a určite by sa k nám hodil ďalší obchoďák. Čiže ak niekto počuje a mal by záujem, môže sa ozvať 🙂 Určite budeme dávať aj inzerát, len som ešte nemal čas to úplne riešiť. Tento rok máme toho veľa, aj aktivít, aj kampaní, aj rôznych projektov, ktoré sme rozbehli. Ale postupne sa dostávam aj k tomu.

Čo sa monetizácie týka, žije firma hlavne z klientov, alebo máte nasadenú aj obsahovú reklamu a monetizujeme aj inými formami? Videl som, že máte nasadení Strossle, funguje Vám?

Ten momentálne skúšame, máme ho nasadený asi pol roka s nejakými prestávkami. Zatiaľ funguje, ale neviem ešte vyhodnotiť, ako to bude do budúcna nastavené. Teraz je na všetkých weboch trend, že ľudia nezostávajú dlho na webe a keď si prečítajú jeden článok, nejdú na druhý.

Snažíme sa zaujať ich, aby si prečítali čo najviac obsahu, ktorý ich zaujíma. Sú rôzne fázy, necháme to buď na Strossle, ktorý to vyhodnocuje pomocou algoritmov, alebo chceme vyvinúť náš vlastný systém, kde by sme človeka vedeli priamo odporučiť na nejaký obsah, ktorý by ho mohol zaujímať. Buď na základe kľúčových slov, alebo témy, ktorú momentálne číta. Toto je vec, ktorej sa chceme venovať.

Máte nasadený aj Google AdSense?

Áno máme, ale paradoxne, používame ho len druhý rok, dlho som sa tomu bránil. Mali sme len exkluzívny obsah, aj reklamu sme ponúkali len exkluzívne. Keď chcel u nás nejaký klient reklamu, musel si ju u nás zakúpiť, nemohol nás ako keby obísť cez Google.

Potom sme si však povedali, že to vyskúšame. Google sa mení, začal optimalizovať reklamu aj na mobily, majú tam nejaké zaujímavé nové formáty. Pri našej návštevnosti sú to obrovské inventory, ktoré tam máme. Veľké množstvo page views, ktoré vieme ponúknuť. Zatiaľ to funguje a sme s tým spokojní. Teraz to vypínať nebudeme, prináša to nejaké peniaze, niekoľko tisíc eur mesačne a okrem toho to je veľmi pohodlné. Iba to nasadím a nemusím nič riešiť. Toto je tiež vec, ktorá zafungovala.

Čiže testuješ rôzne formy monetizácie?

Áno testujem. Dlho som sa tomu bránil, mal som pocit, že nám to bude brať peniaze, ktoré by si klienti nekúpili, alebo neobjednali cez nás. Zatiaľ to však vyzerá, že to tak nie je. Ak chce niekto nejaké exkluzívne formáty, musí si ich u nás objednať, lebo to cez Google nedokážeme doručiť. Kombinujeme to teda aj s Googlom, tak to funguje.

Skúšali ste testovať aj affiliate marketing?

Áno, skúšali. Je to tiež vec, ktorá si myslím, že by mohla fungovať lepšie. Teraz však nemáme kapacitu venovať sa tomu. Vo veľkej miere riešime obsah, potrebujeme sa teraz zamerať aj na to, aby sme sa viac prezentovali, čiže posilniť marketing a obchod. Je to len o tom, že sa tomu musí niekto venovať.

Musí vymýšľať témy, aby sme to nejako napasovali. Máme nastavený vlastný systém. Keď chce človek čítať novinku o telefóne, zobrazia sa mu tam priamo ceny od operátorov. Človek je potom už iba jeden klik od toho, aby si to od operátorov kúpil. Operátori predávajú 80% smartfónov na Slovensku.

Tento systém sme si sami nakódili a ešte stále ho dolaďujeme, pretože by podľa mňa mohol fungovať ešte lepšie. Tým, že je to náš systém, sa ho snažíme nasadiť do každého článku, kde píšeme o telefóne. Momentálne máme všetkých operátorov, to znamená, že sa človek sám môže rozhodnúť, kde si telefón kúpi.

Chápem. Neskúšali sme sa dohodnúť s operátormi, že by ste im takto posielali návštevnosť a nejakým spôsobom to zmonetizovali?

Áno, veď to je presne tak. Platia nám za to. Sledujú prekliky, ktoré idú k nim do obchodu a máme dohodnutú cenu za každý preklik, ktorú nám zaplatia. Toto je unikátna vec a chceli by sme to šíriť aj na iné technologické weby, ktoré by mali o to záujem.

Okrem Mojandroid.sk máš aj iné magazíny - MojiPhone.sk, Mojwindows.sk a ešte o elektrických automobiloch MojElektromobil.sk. 

Čo ťa motivovalo spúšťať aj ďalšie magazíny a nevenovať sa iba MojAndroid.sk?

Motivácia bola jednoduchá. Mali sme prístup k informáciám, ktoré sa veľakrát prelínali. Keď mala nejaká banka alebo operátor informáciu, že spúšťajú nový paušál, alebo dátový balík, tak už či to je človek s iPhonom, alebo s Androidom, je to pre oboch zaujímavá informácia.

Druhý dôvod, napríklad na web MojiPhone.sk bol ten, že sme mali v minulosti človeka, ktorý sa tomu venoval a bol veľkým fanúšikom iPhonu. Momentálne sa tomuto webu venuje jeden človek externe. Doteraz som ho nespomenul, je to ďalší externista, ktorý nám robí obsah. Ale nie je to pre nás priorita.

Nesnažíme sa tam nahnať čísla a nejaký biznis len preto, že máme nejakú rodinu webov, ktoré obsahovo dopĺňame. Čitateľ si to tam nájde. Skôr je to o tom, že keď si chceme spropagovať nejakú ďalšiu našu vec, napríklad Roadshow, tak tam vieme ľudí pozvať cez viaceré kanály.

Taktež to vieme poskytnúť aj ako ďalší benefit klientovi a zákazníkovi, ktorý chce tiež odkomunikovať obe platformy- Android aj iPhone. Vieme mu dať iPhone ako bonus, alebo pribaliť zadarmo, alebo za výhodnejšiu cenu, takto to pekne spojíme.

Windows je zaujímavý zase v tom, že človek nás číta buď z mobilu, alebo z desktopu. Desktopy stále nevymreli, stále sa tomu venujeme. A elektromobily bola naša srdcovka. Videli sme, že je o ne záujem, je to naše eko cítenie. Vieme, že treba zmeniť náš konzumný život a to, ako sa správame k prírode. 

Nevenujeme sa však tomu cez veľkú tému, že chceme zachrániť planétu, ale zobrali sme si len určitú časť a to sú práve elektromobily, ktoré majú veľký potenciál. Výhodou je, že šéfredaktor Tomáš má elektromobil Teslu už 2 roky a vie urobiť obsah úplne iným štýlom, čo je tiež unikátne u nás na Slovensku. Táto téma bude do budúcna ešte zaujímavejšia. 

Stratégiu, ktorú si mal na Mojandroid.sk, si duplikoval aj na ostatné weby?

Áno. Tým, že už poznáme, ako to funguje a ako by sme to mali robiť, je to jednoduchšie. Nezačíname úplne od nuly, ako sme začínali predtým.

Plánujete ďalší Mojweb alebo Mojprojekt?

Zatiaľ nemám žiadny v pláne.

Stačia tieto?

Hej. Teraz som si urobil môj osobný web, volá sa Mojamarianka.sk. Rozbehol som cezeň moje poslanecké aktivity. Ďalšie mojweb-y už nemám, toto bol zatiaľ posledný 🙂

Peter z Facebooku sa pýta, aká je tvoja denná rutina od pondelka do piatku?

Závisí to samozrejme od dní, či mám nejaké stretnutia, alebo máme press trip a letíme do zahraničia. Pondelky sa snažím začínať tým, že si idem ráno zabehať a potom mávame meeting redakcie. Teraz boli sviatky a stále sa niečo deje, takže nie vždy sa to poradí. Ale väčšinou mávam pondelky vyhradené na poradu.

Šport sa snažím zakomponovať do svojej rutiny. V minulosti som chodieval hrávať hokej, alebo som plával, teraz behávam. Hrával som aj futbal, ale to mi nevyhovovalo. Mám 2 deti, starší má 3,5 roka. Život sa mi zmenil a všetko prispôsobujem rodine. Beh potrebujem, odreagujem sa, zašportujem si, som v pohybe v prírode.

Celkom mi to funguje a ak toto dodržiavam, som v pohode a viem sa lepšie namotivovať a fungovať. Veľakrát to skončí na tom, že ideme na nejaký press trip, na týždeň sa presunieme a naruší mi to program. Niekedy sa mi to nepodarí potom zase nastaviť a rozbehnúť, ale potom to cítim, že to už nefunguje. Je to vec, ktorej sa snažím držať.

Dalo by sa povedať, že pohyb pozitívne vplýva na tvoje podnikanie a biznis?

Áno, určite áno. Mám to odskúšané, ale každý to môže mať nastavené inak. Mne to takto funguje a pohyb potrebujem. Keď som bol malý chlapec, hrával som futbal. Dvakrát do týždňa som mával tréningy a v nedeľu zápas. Vždy som bol nastavený na ten rytmus. Keď som začal pracovať a prišla rodina, vypadol som z toho.

Skupinové tréningy mi nevyhovujú v tom, že sa musím prispôsobiť skupine, hoci môj program je veľakrát iný. Ak tréner povie, že tréning bude vo štvrtok večer a ja mám v tom čase nejakú akciu s partnerom, alebo proste nemám čas tam odbehnúť. Radšej si poviem, že si pôjdem tento týždeň zabehať ráno 2-3 krát. To mi nikto nezoberie, nemusím sa s nikým dohadovať a nikomu sa prispôsobovať. Snažím sa si to prispôsobiť sám pre seba.

Vravel si, že dosť často chodíš na press tripy. Funguje firma, tak ako má, aj bez teba? Je to už tak nadstavené, že všetko ide, aj keď tam nie si?

Áno, funguje to. Chalani sú šikovní, vedia čo sa rieši a čo majú robiť. Veľakrát nie som v office aj pár dní a síce neviem, ako to tam vyzerá, keď tam nie som, ale výsledky a výstupy vidím a viem si to pozrieť a skontrolovať. To, na čom sa dohodneme na porade, musí fungovať. Mám rôzne nástroje, cez ktoré si to viem skontrolovať, ktoré používame a pomáhajú nám jednoduchšie manažovať a organizovať. 

Aké nástroje využívate na tieto veci?

Na komunikáciu používame Slack. Je to výborný nástroj, máme tam rôzne channely, rozdelené podľa weboov. Potom sú tam ďalšie výpadky, alebo ďalšie veci, ktoré si potrebujeme odkomunikovať v nejakých iných veciach. Vieme tak medzi sebou komunikovať a tieto direct správy tvoria asi 70%.

Slack posiela report a teda vidím, že direct správy sú najviac masívne. Chalani to používajú, keď medzi sebou komunikujú, alebo konzultujú nejaké články, alebo keď potrebujem niečo riešiť ja.

Potom používame už veľmi dlho Asanu. Zvykol som si na to a funguje nám veľmi dobre. Máme tam rozdelené rôzne tasky a každý vie, čo má robiť. Nahadzujeme tam články, ktoré treba spracovať, alebo riešiť. Každý si vyberie, aký článok chce a kedy to stíha, pretože to potrebujem mať hotové vždy v tom dni. Musíme byť aktuálni a musí to byť rýchlo napísané a online zverejnené.

Osobne ešte používam Evernote, tam si píšem svoje vlastné poznámky. Tento rok som sa zase vrátil k diáru a veci si fyzicky zapisujem. Zistil som, že mi to pomáha, veľakrát to človek potrebuje dať na papier. Je to super vec, škoda, že som to aj ja nevyužíval viac. Stále sa učíme a aj ja sa vyvíjam.

Samozrejme veľmi dôležitý nástroj na plánovanie je kalendár a maily, využívame Gmail. Máme nastavené Google konto, čiže fungujeme priamo cez Google nástroje. 

Tomáš na Facebooku sa pýta, čo ťa najviac ženie dopredu. Aká je tvoja motivácia ráno vstať a makať?

Ďakujem za otázku. Mojou motiváciou je, že chcem niečo dokázať a verím tomu, čo robím. Že to, čo robíme, je fakt dobrá vec. Že ľudia, ktorí nemajú prístup k technológiám, by bez nás mali prístup ešte horší, alebo by sa možno viac trápili, ako si telefón nastaviť, alebo vybrať.

Motivuje ma aj to, že som pri niektorých novinkách medzi prvými. Veľakrát idem na press tripy, kde som jediným zástupcom zo Slovenska, čo je super. Je to však aj zaväzujúce, pretože to, čo tam ja urobím, alebo pošlem chalanom na spracovanie a to, čo tam natočíme a nafotíme, to ľudia na celom Slovensku čítajú.

Baví ma, že som si to sám vymyslel, ale aj to, že to dáva zmysel. Napĺňa ma ďalej to rozvíjať a vymýšľať, ako to vylepšiť. To je podnikateľský svet, kde sa hráš s myšlienkou, ktorú si si sám vytvoril, veríš jej a vieš to ďalej posúvať. Vidím, ako sa to za tých 9 rokov, ktoré sa tomu venujeme, celé mení, ako sa svet otáča a je stále rýchlejší. Stále však vieme ľudí prilákať a motivovať, aby chodili na web a aby sa aj niečo nové dozvedeli a naučili.

Čiže ťa motivuje plnenie vízie, ktorú si spomenul na začiatku - približovať ľuďom technológie?

Áno. V minulosti som sa snažil hľadať veci, ktoré neboli úplne zaužívané. Začalo to pri štúdiu na vysokej škole. Chcel som byť programátor, pretože vtedy bola taká éra a každý bol programátor. Všetci tvrdili, že keď budeme rozumieť počítačom, bude to zamestnanie budúcnosti.

Moje programátorstvo skončilo pri Pascale, kde som prenášal skúšku až do 2.ročníka. Bolo to spôsobené aj špeciálnym prístupom profesora, ale ja som si k tomu nevytvoril vzťah. Zistil som, že to nie je pre mňa. Preto som sa vybral manažérskym smerom, ako to celé obaliť a odkomunikovať. Netreba tomu úplne do detailov rozumieť. Stačí to chápať z nadhľadu a ďalej posúvať. Toto bola moja cesta a to sa so mnou ťahá až doteraz.

Aké je tvoje životné motto, ktorého sa držíš v pracovnom alebo súkromnom živote?

Nejaké špeciálne nemám. Na LinkedIne mám už dlho niečo v štýle “Rob, to čo ťa baví a nemusíš už potom pracovať.” Toto je jedno z nich.

Rodičia nám stále opakovali, že keď už niečo robím, tak to mám robiť poriadne. Podnikanie vnímam ako slobodu, ktorá je veľakrát podmienená rôznymi prekážkami a inými aktivitami, ktoré možno nie sú príjemné, ale patria k podnikateľskému životu.

Podnikanie mi dáva slobodu, sám sa môžem rozhodnúť, kedy budem tráviť čas s rodinou, kedy si pôjdem zabehať, alebo robiť iné aktivity. Viem si to zariadiť. Práve táto sloboda ma na tom láka a drží. 

Mišo, ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Ďakujem aj ja!

Peter Chodelka
 

Podnikám na internete a rád sa s vami podelím o svoje skúsenosti z biznisu. Či už z budovania siete Affial, predaju vlastných doplnkov stravy Blendea alebo prevádzkovania rôznych affiliate projektov, akým je napríklad Kombo. Ale v Podnicaste nebudete počúvať iba mňa, ale predovšetkým úžasných a šikovných slovenských podnikateľov. Naučte sa nové veci, inšpirujte sa a zmeňte tento svet aspoň o kúsok k lepšiemu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: