BIZNISOVKY: Photoshop zmení emócie aj vek | Podnicast.com

19. BIZNISOVKY (2.11.): Photoshop predstavuje novú technológiu. Zmení ľudské emócie aj vek #news

 

Google vz. USA, koniec lehoty na podanie daňového priznania, opatrenia po plošnom testovaní a štátny projekt na renováciu rodinných domov – nielen o tom si povieme v 19. časti BIZNISOVIEK!

1. Google je podľa USA monopolom

Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov začalo protimonopolné konanie voči Googlu, ktorý má zneužívať svoje postavenie na trhu. Ide napríklad o zmluvu so spoločnosťou Apple. Tá zaručuje, že v každom ich zariadení figuruje Google ako prednastavený vyhľadávač.

Napriek tomu, že väčšina analytikov by stavila na víťazstvo Googlu, Apple sa údajne chystá aj na možnú prehru. Podľa nových informácií pripravuje vlastný vyhľadávač, ktorým by dokázal konkurovať Googlu. Oficiálne stanovisko spoločnosti ale zatiaľ chýba.

O inom konflikte, v ktorom figurujú Apple a Google sme hovorili v 8. časti BIZNISOVIEK.

BIZNISOVKY 8

Zdroj: Podnicast.com


2. Photoshop zmení ľudské emócie

Photoshop predstavuje novinku v úprave fotografií. Ide o takzvané neurálne filtre. Nová technológia umožňuje portrétu pridávať či uberať vek, meniť emócie, nakláňať hlavu, pracovať s vlasmi a mejkapom či zafarbiť čiernobielu fotografiu. 

Program pritom pracuje na základe skúseností získaných z tisícok fotografií, ktoré zaznamenal pred aj po úprave profesionálnymi fotografmi. Spoločnosť tiež predstavila iniciatívu, ktorou chce podporiť správne priradenie autora k dielu, a tak eliminovať šírenie nepravdivých informácii prostredníctvom fotografie.

photoshop

Zdroj: Zive.cz


3. Termín na podanie daňových priznaní končí

Dnešným dňom uplynula lehota na podanie odložených daňových priznaní za minulý rok. Ešte v utorok očakávala Finančná správa približne 58-tisíc chýbajúcich priznaní. Keďže cesta na daňový úrad nie je medzi výnimkami zo zákazu vychádzania, odporúčalo sa komunikovať elektronicky alebo poštou.

Tým, ktorí takúto možnosť nemali, daniari vyšli v ústrety. Klienti, ktorí kvôli karanténe zmeškali stanovenú lehotu, doručia daňové priznanie po skončení prekážok súvisiacich s pandémiou. Priložia k nemu žiadosť o odpustenie zmeškanej lehoty a zdôvodnenie, prečo si nemohli splniť zákonnú povinnosť. Finančná správa v takom prípade nebude uplatňovať sankcie za omeškanie. Opatrenie sa týka asi 38-ticícok daňovníkov, pre ktorých platí avizovaná lehota a nie sú povinne elektronicky komunikujúcimi osobami.

O posunutej lehote na podanie daňových priznaní sme informovali v 11. časti BIZNISOVIEK.


4. Čo robiť po testovaní?

Plošné testovanie na COVID-19 je za nami. Čo robiť ďalej? Ak ste na teste neboli a nepatríte do skupín s výnimkou, naďalej pre vás platí doterajší zákaz vychádzania, navyše nemôžete ísť ani do práce či na prechádzku do extravilánu obce. Ak je váš test pozitívny, desať dní od jeho výsledku zostanete v karanténe. Doma ju musia dodržať aj všetci, ktorí s vami bývajú, prípadne môžete ísť do ubytovacieho zariadenia, ktoré túto službu poskytuje. Pobyt si ale hradíte sami.

Ak máte negatívny test od dnes pre vás zákaz vychádzania neplatí. Môžete ísť do vzdialenejších obchodov, kúpiť si topánky či ku kaderníčke. Povolené je sedieť na terase kaviarne či reštaurácie, ako aj prechádzať sa po meste alebo ísť mimo svojho okresu. Všetko ale iba s negatívnym testom pri sebe. 

covid

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR


5. Štát zrenovuje aj rodinné domy

Štát chystá projekt na renováciu budov. Má byť súčasťou boja s klimatickými zmenami. Tri ministerstvá – hospodárstva, dopravy, a životného prostredia – chcú investovať 700 miliónov eur, a to najmä z fondu obnovy Európskej únie. 

Renovovať by sa mali rodinné domy, predovšetkým také, ktoré vlastnia ľudia s najnižšími príjmami. Obnova čaká aj verejné budovy, a to najmä tie staršie a pamiatkovo chránené. Štvrť miliardy by malo ísť na revitalizáciu celých mestských štvrtí, ktoré chátrajú a nevyužívajú sa. Cieľom je znížiť energetickú spotrebu, ktorá je spolu s priemyslom, dopravou a poľnohospodárstvom najväčším zdrojom skleníkových plynov na Slovensku.

domy

Zdroj: Pexels.com

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

T

Viete, čo je to termínovaný vklad?  

Je to jednorazový vklad určitej sumy peňazí na bankový účet. Vložené finančné prostriedky sú úročené vyššou úrokovou sadzbou a sú na účte viazané do určitého času. Počas lehoty viazanosti zvyčajne nie je možné prostriedky z účtu vyberať ani na neho vkladať ďalšie prostriedky.

Respektíve, vyberať môžete po zaplatení sankčného poplatku za predčasný výber. Po skončení lehoty viazanosti sa klient zvyčajne môže rozhodnúť, či sa termínovaný vklad automaticky obnoví na rovnaké obdobie, alebo sa ukončí.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: