BIZNISOVKY: Netflix medziročne narástol o 72 % | Podnicast.com

BIZNISOVKY (10.8.): Koronakríza pomohla streamovacím službám. Netflix medziročne narástol o 72 %

   BIZNISOVKY za týždeň 3.august – 9.august   

 

O kúpu TikToku prejavil záujem aj Twitter, experti tvrdia, že na to nemá. Nielen to sa dozviete v siedmej časti BIZNISOVIEK.

1. Facebook sa medziročne prepadol o 21 %

Americký Forbes predstavil 100 najcennejších firiem za rok 2019. Rebríček ukazuje aj medziročný nárast či prepad jednotlivých spoločností. Najviac sa darilo Netflixu, ktorý vyrástol až o 72 %, avšak nedostal sa ani do prvej dvadsiatky. Najväčší pokles, a to 21 %, zaznamenal Facebook.

Prvú päťku tvoria technologické firmy. Jednotkou je Apple, za ním Google, Microsoft, Amazon a Facebook. Jedinou automobilkou v najlepšej dvadsiatke je Toyota. McDonald sa dostal na desiatu priečku.


 

2. O TikTok má záujem aj Twitter

Technologická vojna medzi Čínou a USA pokračuje, o okolnostiach spájajúcich sa najmä s aplikáciou TikTok sme informovali v tretej a šiestej časti BIZNISOVIEK. Novinkou v konflikte je štvrtkový podpis Donalda Trumpa pod nariadenie, ktoré zakazuje americkým občanom realizovať transakcie s čínskymi spoločnosťami ByteDance a Tencent.

ByteDance pritom vlastní aplikáciu na tvorbu a zdieľanie krátkych videí TikTok a Tencent prevádzkuje aplikáciu WeChat. Nariadenie by malo nadobudnúť platnosť do 45 dní, teda do 15. septembra. Záujem o kúpu amerických operácií TikToku prejavila aj spoločnosť Twitter. Experti však nepredpokladajú kúpyschopnosť Twitteru a naďalej favorizujú Microsoft.

Biznisová komunikácia je náročná v rámci veľkých i menších spoločností. O zásadách etikety porozprával Anton Bódis v 64. epizóde Podnicastu.


3. Google a Samsung predstavili nové smartfóny

Google predstavil nový telefón Google Pixel 4a. Jeho cena sa pohybuje okolo 350 dolárov a zaraďuje sa medzi mobily strednej triedy. Jeho prednosťami sú kvalitný fotoaparát, dobrá batéria a 128 gigová pamäť. Pomalší procesor a slabšiu obrazovku kompenzuje výhodná cena.

Samsung sa na vývoj smartfónov pozerá z iného uhla. Samsung Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra nestoja menej ako tisíc dolárov. Skvelé parametre a viacero doplnkových funkcií ich stavajú do pozície jedných z najlepších mobilov vôbec. Zákazníci si nové modely môžu predobjednať okamžite, ich oficiálny predaj ale začne až 21. augusta.

 


4. Hlavná stanica v Bratislave má byť zrekonštruovaná

Už v roku 2001 mesto, ŽSR a firma Igora Bella zorganizovali urbanisticko-architektonickú súťaž na nájdenie riešenia pre prestavbu hlavnej železničnej stanice a jej okolia. Víťazný projekt však nebol nikdy zrealizovaný, keďže developer najprv nemal dostatok financií a neskôr sa nedokázal dohodnúť s mestom. Minulý rok sa pred hokejovými majstrovstvami sveta síce vykonali v budove malé kozmetické úpravy, avšak stanica si vyžaduje komplexnú rekonštrukciu, ktorá je už v príprave.

K jej plánu sa pre Index vyjadrila hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová: „Nariadením generálneho riaditeľa ŽSR vznikla interná pracovná skupina pre návrh riešenia komplexnej rekonštrukcie výpravnej budovy ŽST Bratislava hlavná stanica. Skupina pripravuje niekoľko variantov využiteľnosti.“ Dodáva, že výber projektu bude závisieť od jeho finančných podmienok a časovej náročnosti.

žsr

Hlavná stanica v Bratislave má prejsť rekonštrukciou. Zdroj: ŽSR


5. Júnový pokles slovenského priemyslu bol 8,5 %

Produkcia slovenského priemyslu v júni 2020 bola na úrovni 91,5 % minulého roka, poklesla teda o 8,5 %. Od začiatku koronakrízy je to najlepší výsledok po výrazne klesajúcich číslach v apríli (42 %) a v máji (33,5 %).

Z 15 priemyselných zložiek mali v júni 2020 štyri vyšší výkon ako v júni 2019. Keď sa pozrieme na stav slovenského priemyslu od začiatku roka, medziročný pokles je momentálne na úrovni 17,7 %.

priemysel

Priemyselná produkcia – vývoj z hľadiska podielu jednotlivých odvetví . Zdroj: Štatistický úrad SR

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

G

Viete, čo je to GTM stratégia?  

Anglická skratka GTM vo výraze GTM stratégia znamená „go to market“. Ide o súbor techník, ktoré sa spoločnosť rozhodne použiť pri vstupe na trh a oslovovaní svojich potenciálnych zákazníkov. Hovoríme napríklad o tvorbe ceny či forme uzatvárania zmlúv. Je to spôsob dosiahnutia konkurenčnej výhody.

O začínajúcich projektoch a o tom, čo pomáha sartupom stať sa úspešnými, porozprával v 59. epizóde Podnicastu Daniel Gašpar zo spoločnosti Crowdberry.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: