41. BIZNISOVKY: Oplatí sa platiť za Instagram? Aká je najväčšia spoločnosť na Slovensku? | Podnicast.com

41. BIZNISOVKY: Oplatí sa platiť za Instagram? Aká je najväčšia spoločnosť na Slovensku?

BIZNISOVKY sú späť! Každý pondelok vám tak prinesieme najzásadnejšie #news zo sveta biznisu. 

 

1. Neúspešná spolupráca Markízy s operátormi Antik a DSI Data

Markíza sa nedohodla s operátormi Antik a DSI Data na ďalšej distribúcií ich vysielania. Markíze sa nepáčilo, že spoločnosti jej stanicu neponúkali vo všetkých balíkoch, ktoré operátori predávajú. Ak máte napríklad Antik a z balíka si vyhodíte Markízu a JOJ, tak ušetríte 7 eur mesačne. Znamená to, že tí, čo máme TV cez spomínaných operátorov, programy ako Markíza, Daj to, Doma či Markíza krimi, budeme môcť pozerať len do konca mesiaca. Antik ešte rozmýšľa, že svoj postoj prehodnotí, DSI Data mlčí.


2. Zelená transformácia v Duslo Šaľa

Takmer celý svet, alebo aspoň Európa, sa snaží byť viac zelená a zelenší chcú byť aj v Duslo Šaľa. Spoločnosť, ktorá sa zaoberá napríklad výrobou priemyselných hnojív, si k už aktuálne zeleným elektrárňam postaví aj výrobu zeleného vodíka. Tým má v pláne nahradiť zemný plyn.

Podnik už niekedy v minulom roku ohlásil, že chce masívne investovať do zelenej transformácie. Za viac ako 90 miliónov eur chcú postaviť veterné a slnečné elektrárne. To bolo, a teraz pridávajú ešte veľký elektrolyzér, ktorý bude obnoviteľnú energiu z nových elektrární premieňať za pomoci elektrolýzy vody na zelený vodík. Tým potom nahradí vo výrobe hnojív časť dovážaného zemného plynu. Dôležité je to kvôli tomu, že Duslo patrí k najväčším spotrebiteľom plynu v krajine – vodíkom nahradí 5 % jeho spotreby, čo nevyznie ako veľké číslo, ale ak sa to spojí s už ohlásenou investíciou do veterných a slnečných elektrárni, fabrika bude opäť o niečo zelenšia. Najskôr sa ale musí rozhýbať štát, lebo podľa predstaviteľov spoločnosti ich brzdia v povoľovacom procese, pričom požadujú dodržanie regulácií, ktoré v iných krajinách nemajú. Takže zase chceme byť pápežskejší ako pápež.


3. Investície v GAS Familia

Investície, ale teraz už nie tie zelené, chce rozšíriť GAS Familia – a to výrazne. Po novom chcú predávať aj pivo a rozšíriť lokálny bitúnok 10-násobne. Oba projekty si vyžiadajú asi 2 miliónovú investíciu, pričom si chcú dopomôcť aj eurofondami. Na farme Agro-Hniezdne chcú mať spracované mäso so širším záberom. Denne by namiesto mäsových výrobkov o váhe približne jednej tony, mali spracovať a vyviesť 9 ton.

Pivovar rodiny Nestville Beer sa má zaradiť zasa medzi najväčšie malé pivovary v krajine. Jeho ročná produkcia má vzrásť zo 700 na vyše 7000 hektolitrov. Mali by sa tak stať najväčším malým pivovarom. Pivo už nebudú mať len pre svoje potreby v rámci reštaurácie, ale dodávať ho budú aj iným reštauráciám či hotelom.


4. Nástrahy AI vo filmovom priemysle 

Poďme aj do sveta, o ktorom počúvame a ešte aj budeme počúvať naozaj vo veľkom.

Umelá inteligencia. Meno Jeffrey Katzenberg vám možno veľa nehovorí, no ide o spoluzakladateľa svetoznámej produkčnej spoločnosti DreamWorks, ktorá má na svedomí veľké množstvo animovaných filmov ako Shrek, Kung Fu Panda alebo Ako vycvičiť draka. No a tento pán si myslí, že umelá inteligencia drasticky zníži náklady na vytváranie animovaných filmov. 72-ročný Katzenberg odhaduje, že čas na vytvorenie animáku bude 10-krát kratší a to, čo kedysi robilo niekoľko rokov 500 umelcov, bude dnes robiť len zlomok z nich.

Objavujú sa aj skeptické hlasy. Bob Moritz, riaditeľ spoločnosti PwC, ktorá sa zameriava na poradenstvo v oblasti audítorských, daňových a poradenských služieb, sa obáva, že pri takomto tempe bude náročné prekvalifikovať ľudí a navyše sa obáva toho, že mnohí tak prídu o prácu. Všetko toto je to len odhad, ale ak ste sa niekedy sami hrali s AI, ktorá vie generovať obrázky alebo ste len videli na sociálnych sieťach výsledky jej práce, ďaleko od pravdy Jeffrey Katzenberg možno nebude.


5. Najväčšie straty zdravotných poisťovní

Zdravotné poisťovne boli opäť raz v strete. Tento krát sa Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pozrel na hospodárenie ku koncu septembra. Najväčšiu strata je už štandardne v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni. V mínuse je takmer 108 miliónov eur. Nepomohol jej ani stimul vo výške 316 miliónov ako dofinancovanie sektora, ktoré získali poisťovne vďaka zvýšeniu platby za poistencov štátu. Súkromné zdravotky sú na tom podstatne lepšie – Union hospodári so stratou 8,3 milióna eur a Dôvera, ktorá patrí Pente, je na tom najlepšie – tí stratili v porovnaní s VSZP „len“ 5,7 milióna eur. Možno by situácia bola iná, keby vláda neodobrala možnosť úradu pre dohľad nariadiť zdravotnej poisťovni ozdravný plán, ak jej imanie klesne pod 16,6 milióna eur.


6. Daňové úniky spoločnosti Airbnb

Všetci musíme platiť dane. A keď neplatíme, príde trest. V tomto prípade taliansky sudca nariadil zaistenie takmer 780 miliónov eur z európskej centrály platformy Airbnb v Írsku. Dôvodom sú údajné daňové úniky. Celé obvinenie talianskej prokuratúry je založené na tom, že spoločnosť Airbnb neodviedla 21 % príjmov z prenájmu od prenajímateľov talianskym daňovým úradom. Spoločnosť sa túto záležitosť snaží aktívne vyriešiť – bodaj by aj nie, keď im zaistili taký balík peňazí. Tvrdia ale, že konali plne v súlade so zákonom.


7. Rýchly rast leteckých nízkonákladoviek

Letecký biznis sa po pandémií rozbehol naplno, vidíme to aj pri pridávaní viacerých liniek aj u nás na Slovensku. My sa ale pozrieme do juhovýchodnej Ázie. Tam sa upierajú oči spoločnosti Boeing. Podľa nich dopyt po lietadlách bude v tejto časti sveta rásť výraznejšie než kdekoľvek inde. Spoločnosť predpokladá, že ich počet lietadiel vo flotilách aerolínií v regióne do roku 2042 takmer štvornásobí. Malo by ich byť teda viac ako 4-tisíc. Odôvodňujú to rýchlym rastom dominantného obchodného modelu nízkonákladoviek. Rozprávame sa tu o lietadlách, ktoré sú prispôsobené na krátke alebo stredne dlhé vzdialenosti, teda „jednouličkové“ lietadlá.


8. Aká je najväčšia spoločnosť na Slovensku?

Poďme ale späť na zem. Najväčšou slovenskou spoločnosťou je automobilka Volkswagen. Ukazuje to najnovší rebríček najväčších firiem v regióne strednej a východnej Európy podľa obratu – Coface CEE TOP 500. Aj napriek tomu, že na Slovensku je najsilnejšia, v celkovom meradle sa automobilka však prepadla. Vypadla z prvej desiatky a celkovo obsadila 11. priečku. Slovensko má v rebríčku 31 zástupcov, o štyroch menej ako rok predtým. Kopírujeme pritom regionálny trend. Najviac si polepšili podniky z energosektora. Dôvodom sú ceny energií a hore postupovali aj podniky v rámci služieb – tie stúpajú od konca pandémie. Prepad zaznamenali spoločnosti z automobilového priemyslu. Z prvej dvadsiatky napríklad vypadla aj žilinská Kia, ktorá sa z 20. pozície posunula na 27.

Slovenskú TOP 3 a teda na bronzovom mieste ako najväčšia slovenská firma je SLOVNAFT. Tí si polepšili. Medziročne poskočili z 34. miesta na 32. Darilo sa aj Slovenským elektrárňam, ktoré poskočili zo 62. priečky na 40.

Rebríček Coface CEE TOP 500 porovnáva najväčšie firmy podľa tržieb za rok 2022 z 12 krajín v rámci regiónu – Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska. Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore a zverejňovali údaje.


9. Oplatí sa platiť za Instagram?

Spoločnosť Meta prehrala súd s EÚ. Čo to znamená? To, že svoje produkty Facebook a Instagram, musia ponúknuť bez toho, aby vaše správanie na platforme ponúkali na „predaj“ spoločnostiam, ktoré u nich inzerujú. No a vyriešili to tak, že buď zaplatíme alebo dáme Mete súhlas, aby sme na ich platformách mali cielenú reklamu, ktorú sme tam mali v podstate doteraz a máme ju aj na prakticky každej inej platforme. Inak možno ste si aj všimli, že vás napríklad Instagram nepustil ďalej, ak ste si nevybrali jednu z možností – teda či chcete zaplatiť za aplikáciu a nebudete mať reklamy alebo jednoducho idete ďalej aj s reklamami, ako tomu bolo doteraz.

Súd dopadol tak, že Meta mohla aj nemusela žiadať od nás, ako od používateľov, buď 10 alebo 13 eur. Mohli sa rozhodnúť, že nebudú ponúkať naše spotrebiteľské správanie firmám. Prečo by to ale robili, keď by im tým unikali peniaze, však? Jednoducho využili medzeru v rozsudku. Ten im totiž explicitne nezakazuje spoplatniť svoje produkty. No a teraz otázka znie: čo dostanem ak zaplatím? Odpoveď: Nemám reklamy. Dostanem aj niečo viac? Nie, nedostanem. Meta výslovne uvádza: „Keď máte predplatené, nebudú sa vaše informácie používať pre reklamu.“ Zhromažďovať ich budú ale spokojne aj naďalej. Oplatí sa to? Odpoveď už musíte nájsť sami.


BIZNISOVKY – krátke #freshnews zo sveta biznisu – vám každý týždeň prináša Ivan Funtek.

Madeleine Apolenová
 

Milovníčka podcastov, zvuková nadšenkyňa a hudobná entuziastka. V Podnicaste sa starám o to, aby ste každý štvrtok mohli začať s pravidelnou dávkou inšpirácie v podnikaní na vaších obľúbených platformách.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: