BIZNISOVKY: Nadnárodný gigant kupuje Slido | Podnicast.com

25. BIZNISOVKY (14.12.): Nadnárodný gigant kupuje Slido. Ide o startup, ktorý vymyslel Slovák #news

 

Zatvorené terasy reštaurácií, milión zamestnancov Amazonu, nelegálne sťahovanie internetového obsahu a Zuzana Čaputová v stovke najmocnejších žien sveta – nielen o tom si povieme v 25. časti BIZNISOVIEK!

1. Terasy musia byť úplne zatvorené

Od stredy poznáme nové protipandemické opatrenia. Pohyb ľudí by nemal byť priamo obmedzený. Vláda teda zatiaľ nezakázala chodiť do iného okresu či navštevovať rodinu mimo svojho bydliska.

Horšie sú na tom opäť podnikatelia najmä v gastro-biznise. Reštaurácie od piatku nemôžu otvoriť ani terasy, povolený je len predaj cez okienko. Obchody, okrem tých s nevyhnutnými potrebami, akými sú potraviny či drogéria, budú o pondelka 21. decembra zatvorené. V klasických obchodoch tak nakúpite darčeky už len sedem dní vrátane dneška. Tohtoročné Vianoce teda budú jednoznačne priať e-shopom.

terasy

Zdroj: Unsplash.com


2. Amazon sa stal novým rekordmanom

Zatiaľ čo mnoho firiem prinútila koronakríza prepúšťať, Amazon je na tom presne opačne. Za prvé tri štvrtiny roka 2020 najal vyše 400-tisíc zamestnancov na plný alebo čiastočný úväzok.

Stal sa tak druhou americkou firmou, ktorá zamestnáva viac ako jeden milión ľudí. Prvou je o Walmarte reťazec diskontných obchodných domov. Zamestnáva dvojnásobok Amazonu. 

amazon


3. Slovenský startup podporí svetová spoločnosť

V roku 2012 vznikol Slovenský startup Slido. Je to aplikácia pre interakciu s publikom na mítingoch a konferenciách, prostredníctvom ktorej sa účastníci môžu anonymne pýtať otázky prednášajúcich. 

Nadnárodná technologická spoločnosť Cisco teraz oznámila záujem o kúpu slovenskej firmy. Slido bude súčasťou komunikačnej platformy Cisco Webex. Svetový gigant bude aplikáciu naďalej podporovať ako samostatný produkt. Slido tak bude pokračovať v spolupráci aj s inými platformami. V novembri napríklad predstavilo aplikáciu pre Microsoft Teams. 


4. Čoraz viac sťahujeme obsah nelegálne

Slováci sú v európskom rebríčku sťahovania ilegálneho obsahu na popredných priečkach. Za obsah v minulom roku zaplatilo iba 25 % a až tretina Slovákov považuje získanie obsahu z internetu nelegálne za prijateľné, ak práve vtedy nemajú prístup k legálnemu zdroju. 

Odvetvia, ktoré intenzívne využívajú autorské práva, v súčasnosti rastú. Ide napríklad o film, televíziu či hudbu. V Európskej únii poskytujú pracovné miesta viac ako 11 miliónom ľudí. Stále viac nelegálneho sťahovania obsahu, ktoré navyše pandémia veľmi nepriaznivo ovplyvnila, ich priamo ohrozuje.

biznisovky 25

Zdroj: Indprop.gov.sk


5. Zuzana Čaputová na 83. mieste

Na záver ešte jeden pozitívnejší rebríček. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa druhýkrát za sebou umiestnila v stovke najmocnejších žien sveta podľa magazínu Forbes.

Po minuloročnom 80. je teraz na 83. mieste. Predbehla fínsku premiérku Sanna Marinovú (85. miesto) či známu americkú herečku Reese Witherspoonovú (92. miesto). Na prvej priečke je nemecká kancelárka Angela Merkelová.

caputova

Zdroj: Forbes.com

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

B

Viete, kto je to biznis anjel?  

Podnikateľskí anjeli sú individuálni investori, ktorí využívajú vlastný kapitál na financovanie malých a stredných podnikov s výrazným rastovým potenciálom. 

Okrem toho poskytujú podnikateľovi aj svoje vedomosti, poradenstvo a kontakty. Termín pochádza z konca 18. storočia, kedy sa niekoľkým investorom podarilo vďaka investícii odvrátiť krach divadla na Brodwayi.

Viac o investovaní si vypočujte v 83. epizóde Podnicastu s Matúšom Kuchálikom.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: