BIZNISOVKY: Facebook a Instagram zmažú hoaxy o očkovaní | Podnicast.com

24. BIZNISOVKY (7.12.): Facebook a Instagram zmažú dezinformácie o očkovaní proti koronavírusu #news

 

Otvorené lyžiarske strediská, nový Hegerov rozpočet, pochybenie 365.banky a predaj aplikácie Slack – nielen o tom si povieme v 24. časti BIZNISOVIEK!

1. Lyžovať budeme najskôr v januári

Približne pred mesiacom sme v 20. BIZNISOVKÁCH informovali o tom, že sa pravdepodobne otvoria lyžiarske strediská. Malo sa to stihnúť ešte v roku 2020. Minister dopravy a cestovného ruchu Andrej Doležal teraz počas týždňa vyhlásil, že strediská chcú otvoriť najskôr v januári. 

Medzitým však Park Snow na Donovaloch, ktorý vlastní Boris Kollár, uverejnil na svojej facebookovej stránke, že štvrtého decembra opäť otvára. Minister následne svoje tvrdenie opravil. Doterajšie vyhlášky hygienikov totiž chápu lyžovanie ako exteriérový šport, a preto pre neho neplatia žiadne obmedzenia. Doležal ale dodal, že podmienky pre lyžiarske strediská plánujú sprísniť.


2. Novému rozpočtu majú rozumieť aj laici

Minister financií, Eduard Heger, predstavil nový programový rozpočet. Tvrdí, že v súvislosti s jeho návrhom na roky 2021 až 2023 prinášajú novú kvalitu bez doterajších stereotypov.

Rozpočet má totiž novú štruktúru. Výdavky sú rozdelené podľa oblastí, do ktorých smerujú. K ním sú potom priradené medzinárodne porovnateľné ukazovatele. Tak by sa mal doteraz neprehľadnom systéme zorientovať každý občan. Či to funguje, posúďte sami na stránke rozpocet.sk.

rozpocet

Nový rozpočet má byť spracovaný prehľadne a zrozumiteľne. Zdroj: Rozpocet.sk


3. 365.banka kompenzuje zákazníkom pochybenie

Ak ste zákazníkmi 365.banky, minulý víkend vás asi veľmi nepotešila. Pravdepodobne ste postrehli veľké problémy s funkčnosťou aplikácie, kvôli jej aktualizácii. Pre chybu dodávateľa boli niektorým klientom dokonca opätovne zaúčtované staré platby.

365.banka chce poskytnúť kompenzáciu za spôsobené problémy. Svojim klientom ponúkne aktiváciu rozšíreného Účtu plus až na tri mesiace zadarmo. V rámci neho tak budú môcť využiť napríklad 12 bezplatných výberov z bankomatov cudzích bánk.

365 banka

Aplikácia 365.banky mala minulý víkend výpadok. Zdroj: Fony.sk


4. Slack bude mať nového majiteľa

Aj my v Podnicaste používame na pracovnú komunikáciu Slack. Aplikácia zameraná na uľahčenie biznisovej spolupráce teraz mení majiteľa. Za posledný rok kvôli koronakríze stratila až 40 % svojej hodnoty a zmena jej má pomôcť opäť rásť.

Napriek problémom ju spoločnosť Salesforce pravdepodobne odkúpi za nemalú sumu. Za Slack zaplatí 27,7 miliardy dolárov. Pre porovnanie v roku 2016 dal Microsoft za LinkedIn o jeden a pol miliardy menej.

slack

Slack je aplikácia určená najmä na pracovnú komunikáciu. Zdroj: Slack.com


 

5. Sociálne siete zmažú hoaxy o očkovaní

Komunikačných sietí sa týka aj posledná správa. Facebook a Instagram odstránia príspevky, ktoré podľa odborníkov obsahujú nepravdivé informácie o očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Budú mazať napríklad dezinformácie o tom, že vakcíny obsahujú mikročipy.

Facebook má tiež zakázať reklamy, ktoré presviedčajú ľudí aby sa nedali zaočkovať proti koronavírusu. Podľa neziskovej organizácie First Draft, až 84 % sa dostáva ku konšpiračným príspevkom o vakcínach práve na Facebooku a Instagrame.

ockovanie

Proti dezinformáciám týkajúcim sa očkovania chcú bojovať aj Google a Twitter. Zdroj: Firstdraft.org

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

A

Viete, čo je to affiliate marketing?  

Je to forma výkonnostného marketingu. Na jednej strane stojí inzerent, ktorý chce zvýšiť svoj obrat a na druhej strane sú affiliate partneri, ktorí mu s tým pomáhajú za províziu z predaja.

V online prostredí sa affiliate marketing sleduje veľmi jednoducho pomocou unikátnych trackovacích kódov, ktoré majú partneri pridelené. Dá sa tak jednoznačne určiť, kto priviedol zákazníka a komu bude provízia vyplatená.

Viac o affiliate marketingu si vypočujte v 74. epizóde Podnicastu so Štefanom Polgárim, zakladateľom spoločnosti Dognet.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: