BIZNISOVKY: Tohtoročná lyžovačka pravdepodobne bude | Podnicast.com

20. BIZNISOVKY (9.11.): Aj v roku 2020 si pravdepodobne zalyžujeme. Podnikatelia a ministerstvo dopravy pripravujú plán #news

 

Druhé kolo plošného testovania, stav hospodárstva v Európskej únii aj na Slovensku a nové najsledovanejšie video na YouTube – nielen o tom si povieme v 20. časti BIZNISOVIEK!

1. Čo po druhom kole?

Druhé kolo plošného testovania na COVID-19 bolo v 45 okresoch. Obmedzenia ale neminú ani tie ostatné. My sa pozrieme na opatrenia, ktoré súvisia najmä s dochádzaním do zamestnania.

Ak žijete v okrese bez druhého kola, ale pracujete tam, kde sa druhýkrát testovalo, musíte mať aktuálny certifikát tiež. Cez víkend ste sa mohli dať otestovať v inom okrese, prípadne môžete ísť na PCR test alebo navštíviť jedno z mobilných odberových miest, ktoré by oddnes mali fungovať, práve v okresoch, kde druhé kolo nebolo.

Zákaz vychádzania platí do 14. novembra. Ak ste teda v okrese bez druhého kola, platnosť certifikátu sa vám predlžuje, v opačnom prípade potrebujete nový. Pokiaľ ste sa ale prvýkrát otestovať nedali a nechcete byť v obmedzenom režime, ktorý zahŕňa aj zákaz chodenia do práce, musíte sa dať otestovať.

O opatreniach súvisiacich s celoplošným testovaním a zákazom vychádzania sme podrobnejšie informovali aj v predchádzajúcich BIZNISOVKÁCH.


2. V roku 2021 u nás nezamestnanosť narastie

Európska komisia tvrdí, že tohtoročný pokles HDP bude v Únii nižší než pôvodne odhadovala. K zlepšeniu prispel 3. štvrťrok po uvoľnení jarných opatrení. Prognózy pre budúci rok však už nie sú také optimistické. Letný predpoklad, že hospodárstvo narastie o 5,8 % sa nevyplní. Nárast bude len tesne nad štyrmi percentami.

Slovensko sa zaraďuje medzi stredne postihnuté štáty. V budúcom roku by malo dosahovať lepšie čísla ako avizovaný priemer v Európskej únii. Nezamestnanosť má však u nás narásť takmer o percento. Pozitívnou správou je nový údaj Štatistického úradu. Maloobchodné tržby rástli v septembri najrýchlejšie od októbra 2018.

mapa EÚ


3. V zime pravdepodobne pôjdeme na lyžovačku

Radi lyžujete? Ministerstvo dopravy a podnikatelia spolupracujú na pláne, vďaka ktorému by sa lyžiarske strediská mohli v tejto sezóne otvoriť. Inšpirujú sa Rakúskom, kde sa s istými obmedzeniami lyžuje aj počas pandémie.

Opatrenia by mali fungovať na regionálnom princípe, teda by sa sprísňovali či uvoľňovali podľa počtu nakazených v danej oblasti. Hovorí sa o rozostupoch a obmedzovaní kapacít vlekov a lanoviek. Bufety by mali vydávať jedlo iba cez okienko a v hotelových reštauráciách sa pravdepodobne nejedia len ubytovaní hostia. Sauny a wellness budú vyhradené iba pre rodiny a pred dlhším pobytom sa lyžiari dajú otestovať. Takto znie niekoľko z plánovaných opatrení, no na ich definitívne znenie a oficiálne schválenie si ešte musíme počkať.


4. YouTube má nového lídra

Na záver novinka zo sveta populárnych videí. Známa pieseň Despacido prišla o svoje prvenstvo v rebríčku najprehrávanejších videí na YouTube. Na začiatku týždňa ju predbehla juhokórejská detská pieseň s názvom Baby Shark Dance od spoločnosti Pinkfong. Aktuálne má viac ako 7 miliárd 400-tisíc pozretí.

Za úspechom je pravdepodobne chytľavá melódia, jednoduchý text a farebné animácie, ktoré sa deťom páčia. Skladba je ale tiež predmetom súdneho sporu. Keďže ide o americkú táborákovú pieseň, nie je chránená autorským právom. V roku 2011 však skladateľ Jonathan Wright zažaloval Pinkfong, keďže údajne skomponoval podobnú melódiu. Výsledok súdneho procesu zatiaľ nie je známy.

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

U

Viete, čo je to upload a upgrade?  

Obe slová sú anglickými výrazmi, ktoré súvisia s prácou na počítači, no je medzi nimi zásadný rozdiel.

Upload môžeme preložiť ako odosielanie súborov, teda prenos dát od užívateľa na server. Upgrade zas označuje prestup z nižšej verzie softvéru na vyššiu. Zjednodušene povedané, je to aktualizácia alebo vylepšenie počítačového programu či dát.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: