BIZNISOVKY: Počty pracovných ponúk klesajú | Podnicast.com

18. BIZNISOVKY (26.10.): Počet pracovných ponúk na Profesii klesol o 85 %. Nejde len o gastro a hotelierstvo #news

 

Zákaz vychádzania a jeho dopad na biznis, paradoxy nových opatrení a nabúraný Trumpov Twitter – nielen o tom si povieme v 18. časti BIZNISOVIEK!

1. Lockdown sa výrazne dotýka podnikateľov

Ešte minulý pondelok sme hovorili o nových protipandemických opatreniach dotýkajúcich sa podnikateľov. Teraz je tu opäť zmena. Lockdown a plošné testovanie ovplyvní biznis ešte výraznejšie.

Od soboty platí na týždeň zákaz vychádzania pre celé Slovensko, môžeme ísť:

  • do práce,
  • do lekárne,
  • do najbližších potravín a drogérie,
  • odviesť dieťa do školy,
  • vyvenčiť psa,
  • otestovať sa,
  • postarať sa o blízku osobu,
  • do prírody v rámci svojho okresu,
  • navštíviť autoservis alebo natankovať.

Na Orave a v Bardejove tento týždeň navyše len s negatívnym testom v ruke. 


2. Paradoxy medzi opatreniami

S opatreniami súvisí aj paradox, do ktorého sa niektorí podnikatelia dostali. Nariadenia im totiž nezakazujú zavrieť ich prevádzky ani v prípade, že ponúkajú iné služby ako nájdeme medzi výnimkami. Teda napríklad nepredávajú potraviny, neopravujú autá alebo nevlastnia lekáreň. Ľudia by však takúto prevádzku nemali navštíviť od piatej rána do jednej v noci, teda celý deň, kedy platí zákaz vychádzania.

Uveďme si príklad. Majiteľ holičstva podľa nariadení nemusí zatvoriť, avšak zákazníci ho podľa rovnakých nariadení nesmú navštíviť. Dá sa teda predpokladať, že podobné prevádzky budú zatvárať, aj keď nemusia. Majú však nárok na pomoc od štátu. Stále pritom ide o peniaze z prvého balíka opatrení, ktoré vláda prijala ešte na začiatku jarnej vlny pandémie.


3. Hackli Trumpov účet na Twitteri

Holandský bezpečnostný výskumník sa nabúral do účtu Donalda Trumpa na Twitteri. Prezident nepoužíval žiadne dodatočné zabezpečenie a jeho konto chránilo len jednoduché heslo. To tvorilo deväť znakov a výskumník ho uhádol na piaty pokus. Znelo „maga2020!“ a odkazovalo na Trumpov kampaňový slogan „Make America Great Again“.

Hackera kontaktovala bezpečnostná služba s poďakovaním za upozornenie, americká hlava štátu už má účet zabezpečený. Môže ho naďalej používať na svoju predvolebnú kampaň, v ktorej proti nemu stojí Joe Biden. Voľby sa uskutočnia už 3. novembra. Americká legislatíva dokonca za istých podmienok umožňuje hlasovať aj vopred. Urobilo tak už viac ako 50 miliónov voličov Spojených štátov.

trump

Účet amerického prezidenta na sociálnej sieti Twitter. Zdroj: Twitter/Donald J. Trump


4. Ponúk na Profesii je čoraz menej

Na koniec ešte jedna štatistika od portálu Profesia.sk. Počet uverejnených pracovných ponúk za týždeň na tomto webe opäť klesol pod štyri tisícky. Môže za to zhoršujúca sa pandemická situácia. Vracia sa tak do stavu zo začiatku augusta. 

Najpostihnutejšími odvetviami sú cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Počas posledných dní sa prepad počtu pracovných ponúk, oproti rovnakému obdobiu minulého roka, vyšplhal až na 85 %. Ďalšími dvoma najkritickejšími sektormi sú administratíva a zákaznícka podpora. Dopyt sa zvýšil iba vo výrobe.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

S

Viete, čo je to superhrubá mzda?  

Predstavuje všetky náklady na zamestnávanie zamestnanca. Je to teda celková suma, ktorú zamestnávateľ investuje do toho, že zamestnáva daného človeka. 

Superhrubá mzda zahŕňa peniaze, ktoré zamestnancovi prídu na účet, ako aj daňové zaťaženie a všetky odvody na zdravotné a sociálne poistenia, ktoré platí zamestnávateľ. Mohli by sme ju teda nazvať aj reálnou cenou práce.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: